Bardzo często zdarza się, że nasi klienci zostawiają nam pewna zaliczkę na poczet przyszłych zobowiązań. W ten sposób chcą mieć pewność, że dana firma na pewno sprzeda im dany towar, lub wyświadczy usługę. Jeżeli z góry wiemy na co jest przeznaczona dana płatność, nie mamy problemu z zakwalifikowaniem jej do określonego przedziału podatkowego i rozliczenia się z niego. Co jednak dzieje się, gdy klienta wpłaci nam zaliczkę, a nie sprecyzuje jaką usługę, lub towar chciałby zakupić ? W roku 2014 z tym problemem zmagał się, aż sam Minister Finansów. Jaką wykładnie zastosował i co z tego wynika dla przeciętnego przedsiębiorcy zostanie opisane poniżej. Zapraszam do lektury.
Opodatkowanie VAT zaliczki na poczet usługi nieustalonej – TAK czy NIE?
Pewna restauracja miała problem z zakwalifikowaniem zaliczek klientów. Mianowicie, klienci przed odwiedzeniem lokalu wpłacali zaliczkę na poczet ich przyszłych odwiedzin, nie precyzując jednak, tego co będą kupować. Przedsiębiorca miał pewne wątpliwości co do wystawienia faktury zaliczkowej, ponieważ nie wiedział czy opodatkowanie VAT ma wynieść 23 % czy też 8 %.
Jak w większości spraw o dużej złożoności, zawędrowała ona na samą górę drabiny legislacyjnej. Minister Finansów stwierdził, że owszem obowiązek podatkowy powstaje w chwili pobrania przez przedsiębiorcę zaliczki, na poczet przyszłych dostaw, czy też towarów, ale tylko w przypadku, gdy z góry wiadomo jaką usługę wykonuje przedsiębiorca. Innymi słowy, jeżeli w momencie otrzymania zaliczki przedsiębiorca nie wie na co klient chce ją przeznaczyć nie powstaje obowiązek podatkowy, a tym samym nie ma obowiązku płacenia żadnych pieniędzy do momentu określenia przez klienta na co chce on przeznaczyć pieniądze, które nam powierzył. Jeżeli tego nie uczyni przedsiębiorca nie może nic zrobić, ponieważ nie wie do jakiej kategorii przyporządkować wpłaty do konkretnej usługi.
W konsekwencji dochodzimy do stwierdzenia, że tego typu zaliczki nie są nimi w świetle prawa. Nie rodzą zatem żadnego obowiązku podatkowego. Ta sytuacja jest bardzo ciekawa, ponieważ gdyby klient i przedsiębiorca dogadali się ze sobą uniknęłoby się większej biurokracji.
Czy zaliczki na poczet usługi nieustalonej są opodatkowane VAT?, opodatkowanie VAT