Większość przedsiębiorców, aby prowadzić swoją firmę potrzebuje samochodu. W czasach rozwoju techniki stał się on nieodłączną częścią naszego życia. Decydując się na jego kupno nie zawsze posiadamy wystarczającą ilość środków pieniężnych, aby w pełni sfinansować jego zakup. Wtedy to stajemy przed wyborem metody jego finansowania.
Kredyt a leasing
Tak naprawdę drogi są dwie. Albo możemy wybrać leasing, albo kredyt bankowy na zakup pojazdu. Warto przyjrzeć się obu tym metodą pozyskiwania środków pieniężnych, ponieważ od wyboru jednego z nich będzie zależało jak poradzi sobie z tym problemem nasz portfel.
Zaczynając od kredytu, należy nadmienić że jest to zobowiązanie finansowe, które dany przedsiębiorca zaciąga na określony cel, którym w tym przypadku jest samochód. Na ogół wysokości raty kredytu składa się bardzo wiele czynników, takich jak choćby wysokość zaciągniętego zobowiązania, okres jego spłaty, czy też rodzaj spłacanych rat. Warto również dodać, że aby przedsiębiorca uzyskał kredyt często musi spełnić pewne przesłanki w postaci odpowiednio wysokich obrotów, czy też wpłaty wkładu własnego.
Jeżeli zaś chodzi o leasing sprawa ma się zupełnie inaczej. W tym przypadku mamy do czynienia z leasingodawcą, który daje prawo do korzystania z danego przedmiotu leasingobiorcy, który to w zamian płaci mu z góry ustaloną kwotę pieniężną. Leasing można podzielić na dwa typy: finansowy i operacyjny. Jeden od drugiego różni się tym, że w przypadku leasingu finansowego okres spłaty jest krótszy, niż okres całkowitego zużycia danego przedmiotu umowy. Dodatkowo w leasingu finansowym nie ma możliwości późniejszego wykupu przez leasingobiorcę.
Przedstawiając zalety kredytu należy wspomnieć o fakcie, że po jego spłacie przedsiębiorca staje się prawowitym właścicielem samochodu i posiada pełnie praw do zarządzania nim. W przypadku leasingu nie zawsze ma to miejsce, ponieważ leasingodawca może zatrzymać pojazd jako swoja własność po zakończeniu umowy. Wyjściem z tej sytuacji, jest zastrzeżenie sobie prawa wykopu pojazdu. Ważnym aspektem jest również wysokość zaciągniętego zobowiązania, w przypadku kredytu kwota jaką możemy zaciągnąć jest ograniczona tylko przez nasze możliwości finansowe, natomiast w przypadku leasingu kwota ta musi wynieść co najmniej 50 tysięcy złotych. Ponadto leasing możliwy jest tylko i wyłącznie dla pojazdów, które nabywane są na fakturę VAT.
Kolejnym niezaprzeczalnym plusem przemawiającym za kredytem jest fakt, że możemy dowolnie ustalać zarówno wysokość rat, jak okres ich spłaty. Gdy przychodzi gorszy czas możemy zawiesić kredyt, jak również spłacić go przed czasem, gdy pozwalają nam na to okoliczności. Pojazd, który chcemy zakupić może pochodzić z dowolnego źródła, a kredytobiorca ma możliwość sprzedaży samochodu, który spłaca i zakup nowego podczas gdy posiada zobowiązanie. Ponadto maksymalny okres spłaty jest dwa razy dłuższy niż ma to miejsce w przypadku leasingu i wynosi 10 lat.
Kredyt posiada również swoje wady. Największą z nich jest samo zaciągnięcie zobowiązania, ponieważ banki mają bardzo wygórowane wymagania, które muszą zostać spełnione, ponieważ w przeciwnym przypadku nie otrzymamy pieniędzy. Kolejną wadą jest niekorzystne dla przedsiębiorcy zabezpieczenie kredytu, które pociąga za sobą dodatkowe koszty. Ponadto długi okres spłaty sprawia, że samochód, który staje się naszą własnością po spłacie kredytu jest już wysłużony.
W przypadku leasingu środki nam potrzebne są uzyskiwane szybciej i bez zbędnych formalności. Opłaty, które raz zostaną ustalone pozostają na stałym poziomie do końca trwania umowy. Przekłada się to na mniejsze zaangażowanie naszych środków, niż ma to miejsce w przypadku kredytu. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że możemy tak skonstruować umowę, aby naprawy techniczne nie powstałe z naszej winy były finansowane przez leasingodawcę.
Jak widać i kredyt i leasing posiadają swoje plusy i minusy. Warto przeanalizować je wszystkie i wybrać tą metodę, która będzie dla nas najkorzystniejsza.