Większość ludzi musi na swoje mieszkanie zarabiać wyjątkowo długo, ci którzy nie mają szczęścia odziedziczenia żadnego mieszkania po rodzinie mają więc niekiedy kolosalne kłopoty ze zdobyciem środków – mieszkania dzisiaj są coraz droższe, chociaż jednocześnie także coraz bardziej przestronne i nowoczesne. Pomoc banków i takich instytucji jak kredyt hipoteczny jest więc często jedynym sposobem, dzięki któremu w ogóle możliwe jest zrealizowanie swoich mieszkaniowych marzeń, a marzenia te często nie są wcale wygórowane, gdyż wielu rodzinom zależy na nawet najciaśniejszym i używanym, ale własnym mieszkaniu. Na rynku wtórnym mieszkania z powodzeniem nabyć można już za 50 tysięcy złotych, ale i to bywa kwotą nie do przeskoczenia dla wielu rodzin. Dlatego tak istotnym elementem polityki prorodzinnej stają się w większości państw najróżniejsze ulgi podatkowe właśnie na cele mieszkaniowe – istotne jest bowiem wsparcie państwa dla wszystkich młodych rodzin, które chciałyby wyremontować swoje aktualne mieszkanie tak, by lepiej spełniało oczekiwania przyszłych członków rodziny, lub po prostu sprzedały stare mieszkanie, aby za tak pozyskaną gotówkę zdobyć środki na nowe, większe i bardziej komfortowe rodzinne lokum. Według aktualnie obowiązujących w Polsce regulacji prawnych, istnieje wiele ulg, z których skorzystają mogą ludzie sprzedający swoje dotychczasowe mieszkanie lub też inwestujący w zupełnie nowy lokal.
Pomoc dla sprzedających dom
Jednym ze skuteczniejszych sposobów pozyskiwania pieniędzy na mieszkanie dla rodziny jest poszukiwanie bankowego wsparcia, gdyż kapitał bankowy umożliwia nabycie znacznie większej nieruchomości. Niestety bardzo często dla osób ze słabą historią kredytową lub windykowanych w przeszłości, posiadanie wkładu własnego jest jedyną szansą do zdobycie brakujących pieniędzy w banku – dlatego tak ważnym zagadnieniem podatkowym staje się odpowiednie podejście do kwestii podatku dochodowego z tytułu sprzedanej nieruchomości. Na szczęście ustawodawca okazał się pod tym względem daleko zaangażowany w obronę interesów zwykłych ludzi i zgodnie z zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ludzie, którzy sprzedali nieruchomość i uzyskali dochód, który następnie przeznaczyli na spłatę kredytu hipotecznego wcześniej zaciągniętego lub samych odsetek od niego – są zwolnieni z obowiązku uiszczenia podatku od dochodu. Dzięki temu znacznie łatwiejsze staje się przenoszenie rodziny z mniejszego mieszkania do większego – gdyby ludzie sprzedający swoje małe mieszkania za kilkadziesiąt tysięcy złotych zmuszeni byli do dodatkowego odprowadzania kilkunastu procent z tej kwoty na rzecz państwa, z pewnością odczułyby to zarówno rynki finansowe, mieszkaniowe a przede wszystkim, obywatele którym trudniej byłoby zdobyć środki na swoje nowe wymarzone mieszkanie. Nie jest to jednak koniec ulg, które ustawodawca zaplanował dla rynku mieszkaniowego.
Ulgi dla inwestujących w mieszkanie
Warto przy tym pamiętać, że ulgi dotyczące wykorzystania dochodu ze sprzedaży nieruchomości lub gruntu na cele mieszkaniowe, obowiązują w okresie dwóch lat od dokonania takiej sprzedaży. Jest to jednak wystarczająco długi okres, który pozwala każdemu podatnikowi na odpowiednie zgłoszenie sprzedaży swojego majątku i przekazaniu tak uzyskanego dochodu na inne cele mieszkaniowe. A te, pomijając omówioną już spłatę kredytu hipotecznego z minionego mieszkania, są w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znacznie szersze i pozwalają każdej rodzinie dopasować idealne rozwiązanie dla siebie. Jest to tym istotniejsze, że właściciele jedynie udziału lub części praw majątkowych do nieruchomości, mogą sprzedać swój udział i od takiego dochodu także odliczyć sobie koszty w części wydatkowej przeznaczonej na inwestycje w inne nieruchomości lub grunty. Ustawa pozwala bowiem w ciągu dwóch lat od uzyskanego przychodu odpisać wydatki na nabycie na terytorium RP budynku lub jego części, a także gruntu lub jego części, prawa spółdzielczego czy cz też prawa do wieczystego użytkowania gruntu. Co istotne, ta sama ustawa pozwala wydatkować uzyskany dochód również na budowę, rozbudowę lub remont i modernizację własnego budynku – zarówno mieszkalnego jak i takiego wymagającego dopiero adaptacji na mieszkaniowy.