Urzędy skarbowe nie są instytucjami chętnie odwiedzanymi. Podatnicy boją się przepisów, zobowiązań, błędów. Niestety te ostatnie wraz z zapominalstwem są dość częste i co najważniejsze dla przeciętnego zjadacza chleba bardzo ryzykowne. Bo kiedy fiskus upomina się o swoje nie masz de facto żadnych szans na wygraną. Kiedy jednak urząd skarbowy jeszcze nic nie widzi, a Ty nagle doznałeś olśnienia, że zapomniałeś opłacić podatek, wtedy wykorzystaj koniecznie czynny żal.
Zalety czynnego żalu wypełniają lukę niewiedzy podatników
Podatek dotyka świata pieniędzy. To jasne. Urząd skarbowy dba o finanse, jak inne podmioty gospodarcze. Uregulowanie wpłaty po złożeniu oświadczenia pisemnego (aktywny czynny żal) nie pociąga za sobą najczęściej żadnej poważniejszej odpowiedzialności. Od czasu do czasu tylko musisz ze względu na zachowanie zasad sprawiedliwości społecznej dostać mandat, przypominający o tym, abyś miał później głowę na karku.
Gdzie szukać informacji o czynnym żalu?
Czynny żal to pojęcie pochodzące z Kodeksu Karnego Skarbowego. Czynny żal dotyka nawet dużych przestępstw (wtedy „przestępca” musi jednak dostarczyć dowody i wszelkie informacje dotyczące sprawy). Nie tylko, jak niektórzy sądzą zwykłych wykroczeń, opóźnień.
Wyprzedź fiskusa w zeznaniach
Czynny żal to w pewnym sensie zabawa w kotka i myszkę, mówiąc potocznie. Pierwszy zgłaszasz swój błąd? Zostanie Ci on wybaczony. Fiskus przyłapie niedociągnięcia? Żal będzie niedostępny. Aby instytucja czynnego żalu była skuteczna podatnik musi uzupełnić kasę urzędu skarbowego o kwotę razem z odsetkami karnymi (najczęściej do samodzielnego wyliczenia).
Główne zasady:
- czynny żal to pełne sprawozdanie dokonanej czynności zabronionej, w tym podanie danych osobowych własnych i współpracowników;
- kiedy organy ścigania lub konkretny urząd skarbowy zauważy poważne naruszenie, czynny żal nie będzie skuteczny (bezzasadność składania podczas kontroli);
- czynny żal nie zwalnia podatnika z zobowiązania, chroni jednak przed karą pozbawienia wolności lub pokaźną grzywną z tytułu zaniedbań.
Żal za niezapłacone podatki
Czynny żal to wyjście przepisów w stronę podatnika bombardowanego nowymi aktualizacjami przepisów podatkowych, terminami, innymi zobowiązaniami. Nie wszystkich należy karać od razu, bo w końcu człowiek popełnia możliwe do wybaczenia, nawet przez „tak straszny” aparat podatkowy. Wiedza o czynnym żalu przydaje się teoretycznie, jednak praktycznie wywołuje naprawdę wiele stresu, bo każda sytuacja jest traktowana indywidualnie. Jak zwykle sprawdza się powiedzonko, „kłamstwo ma krótkie nogi”, szczególnie względem instytucji państwowych odpowiedzialnych za zbieranie podatków.